Kubek termiczny w góry umożliwia zabranie ze sobą na wycieczkę niewielkiej ilości ciepłego lub zimnego napoju. Dzięki niemu nie musimy się bać o to, że gorąca herbata ostygnie, a woda z lodem stanie się równie gorąca co otoczenie.
Zapraszamy na poradnik zakupowy, który pozwoli Ci wybrać najlepszy kubek termiczny w góry.
Kubek termiczny w góry – po co?
Jeśli zastanawiasz się, czy potrzebujesz kubka termicznego w góry, odpowiedź brzmi: najprawdopodobniej tak. Szczególnie jeśli urządzasz sobie jednodniowe wyprawy podczas różnych pór roku.
Po co nam ciepłe napoje w górach? Jesienią, zimą i wczesną wiosną wysoko w górach panują bardzo niskie temperatury, a termometry wskazują nawet kilka stopni poniżej zera.
Poczucie chłodu wzmaga jeszcze wiatr, nietrudno więc w takich warunkach o wychłodzenie organizmu.
Dobry kubek termiczny w góry utrzymuje temperaturę napoju nawet przez 20 godzin i może być pierwszym stopniem zapobiegania hipotermii. Jak pewnie zdążyliśmy się już przekonać, łyk gorącej herbaty rozgrzewa od środka i potrafi postawić na nogi oraz dodać energii.
Jeśli zaś chodzi o chłodne napoje, to woda z lodem w kubku termicznym może okazać się zbawienna w letnim upale. Możemy tam też zabrać sam lód, który w trakcie wycieczki będziemy dosypywać do wody butelkowanej.
Kubek termiczny w góry a termos
Kubek termiczny w góry to w zasadzie rodzaj małego termosu. Jest poręczny, niewielki, o pojemności zazwyczaj zbliżonej do 500 ml. Również ma za zadanie utrzymać temperaturę tego, co znajduje się wewnątrz, przez możliwie długi czas, a jednocześnie pozwala napić się bezpośrednio z niego, bez konieczności przelewania napoju do innego kubka.
Kubek termiczny w góry będzie się znacznie różnił od tego, który zabierzemy do samochodu, używamy w domu czy w pracy. Musi być szczelny, niezależnie od położenia, w jakim się znajdzie.
Poprzez zastosowanie odpowiednich uszczelek, dobry kubek termiczny nie przepuści płynu, który mógłby zabrudzić lub zniszczyć nam zawartość plecaka.
O ile kubki termiczne z marketu do codziennych zastosowań nie sprawdzą się podczas górskich wojaży, o tyle kubka termicznego w góry możemy używać również na co dzień.
Przed nami najtrudniejsza kwestia: jak wybrać najlepszy kubek termiczny w góry? Wszystko wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Jaki kubek termiczny w góry wybrać?
Poszukując najlepszego kubka termicznego w góry, powinniśmy kierować się nie tylko słowami producenta, ale także opiniami innych użytkowników. Nie oszukujmy się, że kubek termiczny za kilka złotych z marketu sprawdzi się w turystyce górskiej, co wcale nie znaczy, że musimy poświęcić na niego fortunę.
Wybór najlepszego kubka termicznego w góry jest prostszy, niż myślisz.
Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę:
- Pojemność kubka termicznego
- Temperaturę
- Materiał
- Budowę
- Wygodę
- Wygląd
Jaki kubek termiczny w góry zabrać? Pojemność
Pojemność kubka termicznego w góry, określana w litrach lub mililitrach, mówi nam, jak dużo napoju możemy ze sobą zabrać. Zwykle wartości wahają się od 250 ml do 1 l. Małe kubki termiczne w góry weźmiemy na krótki spacer po okolicy, natomiast te największe sprawdzą się nawet na całodniowej wycieczce.
Drogie Panie mamy dla Was także plecak w góry damski.
Najlepszy kubek termiczny w góry – temperatura
Najlepsze kubki termiczne w góry bardzo dobrze trzymają temperaturę, choć ze względów konstrukcyjnych ustępują nieco termosom. Jeżeli kubek nie jest w stanie utrzymać wysokiej temperatury płynu przynajmniej przez kilka godzin, nie można nazwać go termicznym.
Optymalnie, jeśli napój w kubkach termicznych w góry pozostaje gorący przez co najmniej 5-6 godzin, jednak rekordziści pod tym względem są w stanie utrzymać temperaturę nawet przez cały dzień!
Z tego powodu, jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dobrego kubka termicznego, ostrożnie próbujmy pierwszego łyka napoju, by się nie poparzyć.
Jaki kubek termiczny w góry? Materiał
Aby kubek termiczny w góry był dobry, musi być wykonany z odpowiedniego materiału. Kubki gliniane wyglądają ładnie i są eko, ale niestety, nie będą odpowiednio trzymać temperatury. My polecamy je raczej do domowych zastosowań, aniżeli na wycieczkę. Podobnie z tworzywami sztucznymi, które w dodatku nasiąkają zapachami. Najważniejsze jednak, by unikać szkodliwego BPA.
Najlepsze kubki termiczne są ze stali nierdzewnej. Dzięki temu dobrze trzymają temperaturę, nie przenoszą zapachu i smaku, a także łatwo je umyć.
Wybierz też dla siebie najlepszy GPS w góry.
Jaki kubek termiczny w góry wybrać? Budowa
Budowa kubków termicznych w góry jest dość prosta i zbliżona we wszystkich modelach. Komora z napojem zwieńczona jest pokrywką z dzióbkiem. Miejsce, do którego przykładamy usta, może mieć różny kształt i trudno na odległość ocenić, który będzie najlepszy.
Ważne, by pokrywka była szczelna i wyposażona w porządne uszczelki, które co jakiś czas trzeba wymienić: guma nie tylko niszczeje, ale też może pochłaniać zapachy i smaki.
Najlepsze kubki termiczne w góry to te, których dzióbek otwieramy kliknięciem. Zazwyczaj nie przepuszczają cieczy, a w dodatku posiadają blokady, zabezpieczające przed przypadkowym otwarciem.
Najlepszy kubek termiczny w góry – wygoda
Dobry kubek termiczny w góry powinien być wygodny w użytkowaniu. Przede wszystkim, powinien posiadać ergonomiczny uchwyt lub być pokryty antypoślizgową gumą. Unikajmy „gołych” kubków termicznych w góry, bo mogą nam się łatwo wyślizgnąć z dłoni, szczególnie jeśli będziemy w rękawiczkach.
Na wygodę wpływa także sposób mycia. Dobry kubek termiczny w góry powinien posiadać możliwość umycia w zmywarce, a także mieć jak najmniej niedostępnych zakamarków, w których gromadzi się brud.
Oprócz kubka termicznego w górach przyda Ci się także lornetka w góry.
Jaki kubek termiczny w góry wybrać? Wygląd
Wygląd kubka termicznego w góry to najmniej ważne, a jednocześnie dające najwięcej radości kryterium. Wielbiciele chłodnej elegancji wybiorą zapewne kubki termiczne gładkie, stalowe, utrzymane w monochromatycznych barwach. Znajdą się też zwolennicy kolorowych opcji, również malowanych w ciekawe wzory.
W kształtach możemy przebierać trochę mniej, ale także znajdziemy kilka wersji. Możemy się spotkać z kubkami termicznymi w góry w kształcie zwykłego kubka z uszkiem, w kształcie bidonu, butelki albo termosu. Naszym zdaniem wszystkie chwyty dozwolone, ale zwróćmy uwagę, by nie zajmować sobie niepotrzebnie miejsca w plecaku.
Kubek termiczny w góry / Cena
Choć najtańszy kubek termiczny w góry kupimy już za kilkanaście złotych, to nie łudźmy się, że będzie on super trwały i w stu procentach szczelny, a napój w nim pozostanie gorący przez całą dobę. Dobre kubki termiczne w góry kosztują zazwyczaj od 50 zł w górę, a najdroższe modele to koszt nawet 250 złotych.
Gdzie kupić kubki termiczne w góry?
Jak już wspomnieliśmy, budżetowe wersje z marketu raczej się w górach nie sprawdzą. Dobrych kubków termicznych w góry szukajmy w sklepach turystycznych i u profesjonalnych sprzedawców AGD.
Producenci, z którymi możemy się spotkać: Mizu, Stanley, Klausberg, Leifheit, Fjord Nansen, a nawet Xiaomi.
Kubek termiczny w góry / Opinie
Zabieracie ze sobą kubek termiczny w góry? Jaki możecie szczególnie polecić? Czekamy na Wasze opinie o kubkach termicznych w góry w komentarzach!
Kubek termiczny w góry / Ranking najlepszych
Jeśli jednak stoicie dopiero przed wyborem odpowiedniego modelu, przygotowaliśmy dla Was ranking najlepszych kubków termicznych w góry. Uwzględniliśmy w nim sprawdzone, chętnie kupowane modele.
Kubek termiczny w góry Contigo
Kubek termiczny w góry Stanley