GPS w górach to kluczowa sprawa, o którą musimy zadbać. Podczas wycieczki dobra nawigacja górska może nam uratować życie, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych albo gdy nasze wyprawy planujemy z daleka od najbardziej popularnych szlaków.
Jeśli chodzi o sam skrót GPS, jego rozwinięcie to Global Positioning System. Jeszcze do niedawna dysponowały nim tylko specjalistyczne agencje rządowe, ale od pewnego czasu system został udostępniony masowo i stał się standardem w nowo produkowanych urządzeniach, zaczynając od telefonów komórkowych, a na aparatach cyfrowych kończąc.
Jaka nawigacja w góry będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę? Potrzebujemy osobnego urządzenia, czy wystarczy nam telefon? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części artykułu.
Dlaczego warto kupić GPS w góry? Zastosowanie nawigacji górskiej
GPS w góry to odbiornik, który dokładnie określa nasze położenie, uwzględniając nawet wysokość, a także długość i szerokość geograficzną. Nie jest dedykowany dla niedzielnych wycieczkowiczów, którzy preferują niewymagające wycieczki za dnia po łatwych trasach i nie zbaczają ze szlaku.
GPS w góry staje się nieodzowną pomocą w przypadku osób, które chcą poznać tereny górskie od podszewki o różnych porach dnia i roku. Uratuje nas przed zgubieniem się, a w razie wypadku pomoże ustalić nasze położenie, które będziemy mogli podać ratownikom górskim.
Ale czy do tego celu nie wystarczy nowoczesny smartfon?
Nawigacja górska czy smartfon – co wybrać?
Smartfon może z powodzeniem zastąpić nawigację górską, ale tylko do pewnego stopnia. Również ma wbudowany moduł GPS, poza tym możemy na niego ściągnąć aplikacje uwzględniające topografię terenu i ułatwiające odnalezienie się w górach, a także dedykowane do nich mapy. Pamiętajmy, aby zrobić to już na etapie planowania wycieczki, bo w głuszy może być problem z zasięgiem Internetu mobilnego i GPS w telefonie okaże się bezużyteczny.
Problem zaczyna się wtedy, gdy jest zimno lub wycieczka się przedłuża. Baterie w smartfonach przystosowane są raczej do wygodnego, domowego życia, a nie wymagających wycieczek. Po kilku godzinach korzystania z map padnie nam bateria, a jeżeli temperatura na zewnątrz znacząco spadnie, telefon może odmówić posłuszeństwa i po prostu się wyłączyć.
Dlatego my rekomendujemy zakup specjalnego urządzenia GPS w góry, w końcu jest to gwarant naszego bezpieczeństwa.
Jaki GPS w góry wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Najważniejsze w urządzeniu GPS w góry jest, by urządzenie było niezawodne, posiadało dokładne mapy, które pomogą nam się odnaleźć, a przede wszystkim nie zepsuło się w krytycznym momencie.
Zwróćmy uwagę na:
- Pojemną baterię – dzięki niej urządzenie nie rozładuje się nam w krytycznym momencie;
- Funkcję powerbanka – jeśli nawet rozładuje się nam telefon, a GPS w góry jest w nią wyposażony, możemy naładować naszego smartfona przynajmniej na tyle, by zadzwonić po pomoc;
- Latarkę – uchroni nas to przed dźwiganiem kolejnego urządzenia w bagażu;
- Solidną, wodoszczelną obudowę – w krytycznej sytuacji przetrwa nawet upadek (swój i nasz);
- Tryb fitness – planowanie trasy w zależności od czasu, jakim dysponujemy, liczby kalorii, które chcemy spalić lub odległości, którą zamierzamy pokonać;
- Dużą pamięć – aby można było wgrać jak najwięcej dokładnych map;
- Kompas;
- Jasny, wyraźny wyświetlacz dotykowy.
Najlepsza nawigacja górska
Najlepszy GPS w góry jest wodoodporny, a jego bateria radzi sobie nawet w bardzo niskich temperaturach, kiedy inne urządzenia zaczynają szwankować. Dobra nawigacja górska powinna posiadać możliwość planowania trasy, a także powrotu po własnych śladach. Bardzo ważne jest, by urządzenie dało się nawigować nawet w bardzo grubych rękawiczkach – zdjęcie ich podczas wiatru i mrozu może skutkować nawet odmrożeniami.
Jeśli mamy problem z językami obcymi, dobrym wyborem będzie nawigacja GPS w góry z polskim menu.
Najlepszy GPS w góry nie tylko poprowadzi nas bezpiecznie do celu, ale i pomoże racjonalnie zaplanować trasę, podzielić się wrażeniami ze znajomymi, wezwać pomoc w razie potrzeby, a także wyświetli powiadomienia o połączeniach i wiadomościach przychodzących na nasz telefon.
Więcej o dodatkowych funkcjach, jakie umieszczane są w dobrej nawigacji górskiej, przeczytasz poniżej.
Dodatkowe funkcje nawigacji górskiej
Producenci prześcigają się we wzbogacaniu urządzeń GPS w góry o dodatkowe funkcje i akcesoria. Niektóre modele sprzedawane są razem z dedykowanym uchwytem rowerowym, inne mają zaprogramowane gotowe trasy w zależności od preferencji. Sporo urządzeń GPS w góry wyposażono w technologię ANT+, umożliwiającą przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami oraz gromadzenie ich w jednym miejscu.
Najdroższe modele umożliwiają nadawanie sygnału SOS do centrum poszukiwawczego, co może okazać się zbawienne w sytuacji, gdy doznamy obrażeń lub się zgubimy, a nasz telefon z jakiegoś powodu odmówi posłuszeństwa.
Inne dodatkowe funkcje nawigacji górskiej to:
- WiFi,
- Bluetooth,
- Prezentowanie prognozy pogody w czasie rzeczywistym,
- Parowanie z urządzeniem mobilnym,
- Barometr,
- Kalendarz,
- Przeglądarka zdjęć.
Cena GPS w góry
Nawigacja górska kosztuje od około 300 złotych do nawet 2500 złotych. Naszym zdaniem, jeśli mamy kupić tańsze urządzenie, lepiej odłożyć te pieniądze na inny cel, bo najtańsze modele są równie zawodne i mniej funkcjonalne niż najzwyklejszy smartfon.
Gdzie kupić GPS w góry?
Jeśli szukamy nawigacji w góry, warto wyszukiwać jej pod hasłem „nawigacja turystyczna”. Producenci, którzy oferują GPS w góry, to na przykład Garmin, Falk, Tahuna.
GPS w góry – opinie
Jakie jest Wasze zdanie o nawigacji górskiej? Jest to urządzenie przydatne, czy wręcz przeciwnie – z powodzeniem zastąpimy je smartfonem lub starą, dobrą mapą i kompasem? Korzystacie z GPS w górach? Czekamy na Wasze opnie w sekcji komentarzy!
GPS w góry / Ranking najlepszych
Najlepsze GPS w góry to urządzenia sprawdzone przez wielu użytkowników podczas pokonywania wymagających szlaków. Aby ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy ranking najchętniej kupowanych nawigacji górskich.
Teraz kiedy już wiesz jaki gps górski wybrać to czekamy na forum na opinie i recenzje sprzętu, który wybraliście.
w zestawieniu nie ma garmina gpsmap 66 czy choćby 64 a to one są najlepsze.