Nosidełko dla dziecka w góry to znany od wieków sposób, by mieć malucha zawsze przy sobie, a jednocześnie cieszyć się swobodą obu rąk. Dawniej kobiety zawijały swoje pociechy w tobołki i szły do pracy, obecnie nosidełka dla dziecka wykorzystujemy przede wszystkim do rekreacji. Ich zaletą jest to, że dzięki nim weźmiemy niemowlaka wszędzie tam, gdzie wózek nie zdoła wjechać: na polne drogi, łąki, a nawet w góry.
Nosidełko dla dziecka w góry – od kiedy?
Istnieje pokusa, by nosić dziecko w nosidełku już od urodzenia. Niestety, nie jest to dla niego do końca zdrowe. Najmłodsze niemowlęta, ze względu na ułożenie kręgosłupa i bioderek, powinniśmy nosić jedynie w specjalnej chuście.
Nosidełko dla dziecka w góry to dobry wybór, jeśli maluch siada już samodzielnie. Zazwyczaj taki postęp w rozwoju motorycznym dokonuje się między 6 a 10 miesiącem życia, i właśnie wtedy rekomendujemy przesadzenie swojej pociechy do nosidełka.
Jakie nosidełko dla dziecka w góry wybrać?
Szukając właściwego nosidełka dla dziecka, którego będziemy używać podczas spacerów czy górskich wycieczek, powinniśmy zadbać o swoją wygodę oraz oczywiście o bezpieczeństwo i komfort dziecka.
Pamiętajmy, by wybierać nosidełko ergonomiczne, to znaczy z panelem sięgającym od kolanka do kolanka, tak, aby maluch nie „wisiał” na swoim kroczu, na którym byłby zawieszony cały ciężar jego ciała. Nie dość, że będzie to dla niego mało przyjemne, to jeszcze może mieć negatywny wpływ na wady postawy oraz stawy biodrowe.

Nosidełko dla dziecka w góry – rodzaje
W zależności od potrzeb, możemy się zdecydować na:
- Nosidełko dla dziecka w góry zwykłe
- Nosidełko dla dziecka w góry turystyczne.
Zwykłe ergonomiczne nosidełko dla dziecka w góry jest prostą konstrukcją z szerokim panelem (czyli częścią podtrzymującą dziecko), pasem zapinanym na biodrach rodzica, pasami naramiennymi oraz wąskim paseczkiem piersiowym, podtrzymującym dodatkowo całą konstrukcję.
W zwykłym ergonomicznym nosidełku dla dziecka możemy nosić naszą pociechę z przodu, tak, że jego główka znajduje się pod naszą brodą oraz z tyłu, na plecach. Pamiętajmy, by zawsze wkładać dziecko do nosidła przodem do nas, natomiast tyłem „do świata”. Maluch cały czas przylega swoim ciałem do naszego.
Nosidełko dla dziecka w góry turystyczne zazwyczaj zakładamy na plecy. Składa się z ramy aluminiowej i solidnego systemu nośnego, zazwyczaj posiada też nóżki, pozwalające odłożyć je stabilnie na ziemię. Posiada wiele kieszeni, a także dodatkowe akcesoria, zależne od konkretnego modelu.
Zwykłe a turystyczne nosidełko dla dziecka w góry – różnice
Zapewne wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy warto inwestować w turystyczne nosidełko dla dziecka w góry, skoro za o wiele mniejsze pieniądze kupimy porządne nosidełko ergonomiczne. Odpowiedź brzmi oczywiście: to zależy.
Jeżeli nosidełko ma służyć pieszym wycieczkom, ale raczej niewymagającym, takim jak spacer po mieście lub wiejskich drogach, przejażdżka komunikacją miejską, i podobne, jak najbardziej wystarczy zwykłe nosidełko ergonomiczne.
Natomiast jeżeli nasze wycieczki mają charakter nieco bardziej sportowy, chodzimy po trudnym terenie czy wręcz górskich szlakach, jednak znacznie lepiej zainwestować w porządne nosidełko dla dziecka w góry turystyczne, ponieważ:
- W przeciwieństwie do zwykłego, w tym plecy rodzica i ciało malucha dzieli panel zapobiegający nadmiernemu poceniu się obojga,
- Posiada ono stabilny stelaż,
- W środku turystycznego nosidła dla dzieci znajdują się pasy bezpieczeństwa,
- Nogi nie zwisają bezwładnie, tylko są oparte na specjalnych strapach,
- Turystyczne nosidełko dla dziecka w góry posiada wiele kieszonek oraz komorę, która zastępuje mały plecak i pozwala wziąć ze sobą niewielki, ale tak potrzebny przy dziecku ekwipunek,
- Znajdziemy tu znacznie lepiej wypełnione pasy naramienne i biodrowy, wyposażone w dodatkowe poduszki, by nic nas nie ocierało ani nie wbijało się podczas intensywnego wysiłku.
Jak widać, turystyczne nosidełko dla dziecka w góry jest znacznie lepszym wyborem na wycieczki w góry. Niweluje ryzyko, że nasza pociecha wypadnie lub wychylając się z nosidła, pozbawi nas równowagi. Jest wygodniejsze, nie wymaga dodatkowej torby czy plecaka. Jest też niestety znacznie cięższe.
Zobacz także jaka latarka czołowa dla dzieci jest najlepsza.
Nosidełko dla dziecka w góry – na co zwrócić uwagę?
Wybierając najlepsze nosidełko dla dziecka w góry, szczególnie turystyczne, powinniśmy zwrócić uwagę na:
- Możliwość regulacji – oczywiste jest, że powinna istnieć możliwość regulowania długości wszystkich pasów, ale także wysokość, z której wychodzą pasy naramienne oraz długość strzemion na stopy dziecka.
- Siedzisko oraz pasy bezpieczeństwa – wygodne, miękkie, regulowane w pionie i w poziomie.
- Kieszenie – im więcej, tym lepiej. Ich mnogość sprawi, że turystyczne nosidełko dla dziecka w góry zastąpi z powodzeniem niewielki plecak i pozwoli zabrać wszystkie akcesoria, których potrzebuje maluch.
- Daszek przeciwsłoneczny – pozwoli osłonić malucha przed słońcem (choć i tak powinniśmy założyć mu czapeczkę oraz posmarować skórę kremem z filtrem).
- Osłona przeciwdeszczowa – sprawi, że nawet w razie ulewy dziecko nie przemoknie i się nie przeziębi… trochę gorzej z nami.
- Poduszki otaczające dziecko – pozwalają mu wygodnie oprzeć głowę z przodu lub nieco odchylić ją do tyłu i uciąć sobie drzemkę.
- Lusterko – służy do obserwacji dziecka. Dzięki niemu zobaczymy, co robi maluch bez karkołomnego odwracania głowy lub zdejmowania nosidła.
Sprawdź też jak wybrać najlepszy plecak w góry damski.
Nosidełko dla dziecka w góry a bezpieczeństwo
Pamiętajmy, że dobre nosidełko dla dziecka w góry nie pozwala na to, by maluch sam się z niego wydostał. Klamry powinny być zaprojektowane tak, by małe rączki nie zdołały ich rozpiąć.
Na bezpieczeństwo turystycznego nosidełka dla dziecka ma wpływ nie tylko producent, ale i my, rodzice. Pamiętajmy, by nigdy nie zostawiać nosidła postawionego z dzieckiem w środku bez nadzoru, bo może dojść do upadku całej konstrukcji. Dbajmy o ciepły ubiór dziecka – siedząc bez ruchu w nosidełku, nie będzie się rozgrzewało wysiłkiem fizycznym tak jak my. Stosujmy krem ochronny i nakrycie głowy odpowiednie do pogody.
Mamy nadzieję, że to oczywiste, ale nigdy nie decydujmy się na używanie nosidełka dla dziecka, jeśli wcześniej piliśmy alkohol.

Cena nosidełka dla dziecka
Zwykłe ergonomiczne nosidełko dla dziecka w góry kupimy już za 100 złotych, najdroższe nosidła, szyte na zamówienie z wyjątkowych tkanin mogą kosztować nawet ponad 2 tysiące złotych.
Jeśli chodzi o nosidełka turystyczne dla dziecka, tutaj rozpiętość cenowa wynosi od 300 do około 1500 złotych.
Gdzie kupić nosidełka dla dziecka? Producenci
Zwykłe ergonomiczne nosidełka dla dziecka kupimy w sklepach producentów oraz w dobrych sklepach dziecięcych. Producenci to na przykład Tula, LennyLamb, Ergobaby, Cybex i inni.
Nosidełka turystyczne dla dziecka znajdziemy w dobrych sklepach sportowych. Warto zwrócić uwagę na takie marki, jak Deuter, Kiddy, Fjord i inne.
Opinie o nosidełkach dla dzieci
Jesteśmy ciekawi, czy nosiliście swoje dzieci w nosidełkach, czy może pozostaliście przy wózku? Jak wspominacie tamten okres? Podzielcie się swoją opinią o nosidełkach dla dzieci w sekcji komentarzy!
Nosidełka dla dzieci w góry / Ranking najlepszych
Najlepsze nosidełka dla dzieci znajdziecie w naszym rankingu, który uwzględnia najchętniej kupowane modele. Zobaczcie, co wybierają inni rodzice.