Latarka czołowa dla dzieci, choć mniej popularna od „dorosłych” latarek czołowych, ma wiele zalet. Pozwala na bezpieczną zabawę naszej pociechy nawet po zmroku. Dlatego zdecydowaliśmy się pomóc Ci w wyborze odpowiedniej latarki czołowej dla dzieci: podpowiadamy, co to jest i na co zwrócić uwagę.
Latarka czołowa dla dzieci – co to jest?
Latarka czołowa dla dzieci to sprytny wynalazek, który pozwala doświetlić maluchowi przestrzeń przed nim. Składa się z modułu oświetlenia, źródła zasilania oraz paska zakładanego na głowę. Obecnie większość latarek czołowych jest oparte na oświetleniu LED, siłą rzeczy ten wynalazek jest też bezprzewodowy.
Latarkę czołową dla dzieci zaczynamy stosować w wieku około 3 lat.
To wtedy maluch staje się na tyle dojrzały, by uparcie nie zrzucać jej z głowy. Oczywiście, istnieją młodsze dzieci, którym noszenie czołówki może się spodobać, a nawet wywołać lawinę śmiechu i radości. Dzieci w wieku 12-13 lat są już zazwyczaj gotowe na zakup latarki czołowej dla dorosłych.
Zobacz jak działa lornetka w góry?
Latarka czołowa dla dzieci – zastosowania
Latarka czołowa dla dzieci okaże się szczególnie przydatna, jeśli lubimy wycieczki również nocą. Jest niemal niezbędna, kiedy zmrok zastanie nas w górach czy na innych trasach spacerowych, na których nie możemy liczyć na zastane światło latarni lub z okien budynków.
Latarka czołowa dla dzieci to nie tylko gadżet, który ma podobać się maluchowi, ale i kwestia bezpieczeństwa. Stosujemy ją jako:
- Oświetlenie terenu przed sobą, co zapobiega potknięciom i upadkom.
- Metodę lokalizowania dziecka w terenie, na przykład podczas zabaw na rozległej działce.
- Sposób na poprawę widoczności w ruchu ulicznym – świetne uzupełnienie odblasków.
- Dodatkowe oświetlenie na rower.
- Metodę na zorganizowanie świetnej, kreatywnej zabawy po zmroku.
Latarka czołowa dla dzieci może się więc okazać nie tylko uzupełnieniem wieczornych spacerów i wypraw, ale i świetną rozrywką podczas wieczorów spędzanych na działce czy przy ognisku.
Jaką latarkę czołową dla dzieci wybrać?
Latarka czołowa dla dzieci ma zapewnić optymalne oświetlenie terenu przed sobą przy zachowaniu wolnych rąk, które mogą się przydać podczas zabawy, a także w razie upadku. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że podąża za wzrokiem malucha.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając latarkę czołową dla dzieci?
- Waga latarki – głowa dziecka i tak jest cięższa niż głowa osoby dorosłej, nie powinno się jej więc dodatkowo obciążać. Zbyt ciężka latarka czołowa dla dziecka może sprawić, że jej mały użytkownik będzie odczuwał dyskomfort, przez co nie będzie chciał używać nowego sprzętu.
- Ilość lumenów – im więcej, tym jaśniejsze światło latarki czołowej dla dzieci.
- Wielkość wiązki świetlnej – im szersza wiązka świetlna, tym więcej terenu przed dzieckiem zostanie oświetlone.
- Zasilanie – latarki czołowe dla dzieci mogą być zasilane bateriami, akumulatorkami AA lub dedykowanymi akumulatorami. Baterie są mało ekologiczne i jednocześnie drogie, akumulatorki AA to bardzo wygodne rozwiązanie, ale musimy najczęściej zakupić je osobno, jak również zaopatrzyć się w ładowarkę. Jeśli chcemy latarkę czołową dla dzieci gotową do użycia, wybierzmy model z dedykowanym akumulatorem, który ładujemy najczęściej specjalną ładowarką lub po prostu na USB, jak telefon. Im większa pojemność akumulatora, tym dłużej możemy się cieszyć oświetleniem.
- Budowa systemu mocowania – jak wiemy, maluchy dużo się ruszają i niekoniecznie są ostrożne. Najlepiej więc, aby poza paskiem wokół skroni, latarka czołowa dla dzieci posiadała również pasek przez środek głowy, stanowiący dodatkowe zabezpieczenie.
- Zakres regulacji – dzieci szybko rosną, aby więc latarka czołowa posłużyła im dłużej niż chwilę, szukajmy takiej, która będzie miała szeroki zakres regulacji pasków i powiększała się razem z obwodem głowy dziecka.
Latarka czołowa dla dzieci – dodatkowe funkcje
Latarka czołowa dla dzieci, poza tym, że emituje światło, może być także wyposażona w ciekawe funkcje, które poprawiają komfort jej użytkowania. Mamy tu na myśli na przykład:
- Wskaźnik naładowania baterii, który podpowie nam, że to już czas, aby podłączyć urządzenie do ładowania. Dzięki temu unikniemy rozczarowań, gdy dziecko będzie chciało użyć latarki czołowej, a ona okaże się bezużyteczna. Nie zawsze przecież mamy natychmiastowy dostęp do prądu, szczególnie na wycieczce.
- Regulację nachylenia wiązki światła – ta funkcja z kolei pozwala wybrać, czy dziecko chce sobie świecić bardziej pod nogi, czy może na większe odległości przed sobą.
- Blokadę wyłącznika – szczególnie użyteczne w przypadku mniejszych dzieci. To rodzic decyduje o włączeniu latarki, a maluch nie może jej samodzielnie wyłączyć. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy trzylatek przypadkiem pozbawia się światła i zaczyna płakać w nagle zapadającej ciemności.
- Różne tryby świateł: na przykład czerwony (bardziej dyskretny), migający (do zwracania uwagi, na przykład kierowców pojazdów), energooszczędny (na dłuższe wycieczki, gdy nie potrzebujemy aż tyle światła).
Jeśli jesteś mamą i wybierasz się z dzieckiem w góry to przyda Ci się plecak w góry damski, do którego schowasz między innymi właśnie latarkę czołową dla swojego dziecka.
Najlepsza latarka czołowa dla dzieci
Najlepsze latarki czołowe dla dzieci to sprzęty niezawodne i wytrzymałe. Powinny być zrobione z dobrej jakości tworzyw sztucznych, które nie rozsypią się w drobny mak przy upadku. Pamiętajmy, że jest to urządzenie szczególnie narażone zarówno na zrzucanie z niewielkich wysokości, jak i zachlapania czy zabrudzenia, więc polecamy rozejrzeć się za modelami wodoodpornymi.
Sprawdźmy, czy pasek latarki czołowej dla dzieci pozwala oddychać skórze naszej pociechy i nie uciska jej głowy. Odciśniętego paska na czole raczej nie unikniemy, ale aby nie powodował on dyskomfortu, pieczenia i swędzenia, warto wybrać jak najlepiej dopasowaną latarkę czołową dla dzieci.
W przypadku najmłodszych dużą rolę gra również wygląd. Na rynku znajdziemy latarkę czołową w niemal wszystkich kolorach, od słodkich różów, poprzez urocze niebieskości, aż do bardziej wyrazistych i „dorosłych” barw. Ponadto, producenci oferują także latarki czołowe dla dzieci o przeróżnych kształtach, przede wszystkim zwierzątek.
Ile kosztuje dobra latarka czołowa dla dzieci?
Latarka czołowa dla dzieci – cena
Cena latarek czołowych dla dzieci zaczyna się od około 20 złotych, natomiast na najdroższe modele będziemy musieli wydać nawet 120 złotych.
Gdzie kupić latarkę czołową dla dzieci? Producenci
Latarka czołowa dla dzieci to sprzęt, który znajdziemy w dobrych sklepach sportowych, a także online. Producenci, na których warto zwrócić uwagę, to na przykład: Forclaz, Caperlan, Evadict, Ledlenser, Bosch i inni.
Opinie o latarkach czołowych dla dzieci
Dobre latarki czołowe dla dzieci znajdują wielu zwolenników ze względu na wygodę i bezpieczeństwo. A jak jest Waszym zdaniem? Czy warto się zaopatrzyć w tego typu sprzęt, a może dostrzegacie jakieś jego wady? Czekamy na Wasze opinie o latarkach czołowych dla dzieci w sekcji komentarzy!
Latarka czołowa dla dzieci / Ranking najlepszych
Aby pomóc Wam w wyborze dobrej latarki czołowej dla dzieci, przygotowaliśmy ranking najchętniej kupowanych modeli. Z pewnością wybory innych rodziców okażą się cenną podpowiedzią.