Zestaw survivalowy to temat rzeka: możemy skompletować go sami lub kupić gotowy w jednej z wielu dostępnych na rynku wersji. Ale do czego on w ogóle służy? Co powinno się w nim znaleźć? Jak wybrać najlepszy zestaw survivalowy?
Aby się tego wszystkiego dowiedzieć, wystarczy zapoznać się z naszym artykułem.
Zestaw survivalowy – co to i dla kogo?
Rozmowę o zestawie survivalowym warto rozpocząć od definicji survivalu. W dużym skrócie, survival to umiejętność przetrwania w sytuacjach awaryjnych. Mamy tu na myśli przeżycie samodzielnie poza cywilizacją, bez korzystania z jej dobrodziejstw, czy to rekreacyjnie, czy w razie nagłej klęski. Może chodzić o przetrwanie w górach, w lesie, na pustkowiach, ale także w miejskiej dżungli w razie upadku cywilizacji.
Zestaw survivalowy kojarzy się nam z konfliktami zbrojnymi czy nadchodzącą apokalipsą, jednak warto go mieć ze sobą także w czasie zwykłej wyprawy w góry, do lasu, wycieczki rowerowej po odludnej okolicy, czy po prostu w domu, w razie czego.
Co daje zestaw survivalowy
Dobry zestaw survivalowy daje swojemu właścicielowi poczucie bezpieczeństwa. Powinien pomóc w zapewnieniu wszystkich niezbędnych do życia rzeczy, w tym:
- Tlenu
- Ciepła
- Wody
- Pokarmu
- Schronienia
- Zdrowia
Najlepszy zestaw survivalowy pozwala na przeżycie bez kontaktu z dobrodziejstwami cywilizacji przez wiele tygodni. Pozwala na utrzymanie dobrej sprawności fizycznej, psychicznej i umysłowej, oczywiście jeśli mamy minimalną wiedzę, jak go właściwie używać.
Przejdźmy teraz do tego, co warto mieć w swoim zestawie survivalowym.
Nóż w zestawie survivalowym
Można śmiało zaryzykować twierdzenie, że nóż to podstawa każdego zestawu survivalowego. Jeśli wolimy kompaktowe rozmiary, możemy zdecydować się na dobry nóż składany, natomiast znacznie bardziej trwałym wyjściem będzie nóż ze stałą głownią – wtedy jednak trzeba zadbać o osłonę ostrza, by nie zrobić sobie krzywdy.
Nóż w zestawie survivalowym pomaga w zdobyciu i przygotowaniu pożywienia, budowaniu szałasu, zdobyciu drewna na ognisko, a nawet kopaniu w ziemi w poszukiwaniu korzonków czy robaków. W skrajnych sytuacjach, nóż może posłużyć do obrony.
Zestaw survivalowy a ogień
Ogień był przełomem w rozwoju człowieka. Pozwala przygotować ciepłe posiłki, zachować właściwą temperaturę ciała i zapobiec wychłodzeniu, a także odstraszać dzikie zwierzęta. W zestawie survivalowym powinna znaleźć się dobra zapalniczka, krzesiwo oraz kilka pudełek zapałek, wszystko w nieprzemakalnym opakowaniu. Niektóre zestawy survivalowe zawierają także rozpałkę, która wystarczy na niezbyt długi czas. W przypadku wielotygodniowego wypadu poza cywilizację, z tą ostatnią prędzej czy później będziemy musieli sobie radzić sami.
Zestaw survivalowy a woda
Woda jest gwarantem przeżycia dla człowieka. Potrzebujemy jej do codziennego funkcjonowania, ponieważ odwodnienie może doprowadzić do skutków fatalnych dla naszego zdrowia, a w konsekwencji również śmierci.
Nie można zapominać o tym, że wodę należy uzdatnić przed wypiciem, bo znajdujące się w niej drobnoustroje i zanieczyszczenia mogą tylko pogorszyć naszą sytuację.
Dobry zestaw survivalowy zawiera naczynie do zagotowania wody, tabletki do jej uzdatniania lub bidon z filtrem.
Zestaw survivalowy a jedzenie
Jedzenie w zestawie survivalowym to zazwyczaj racje żywnościowe przypominające te wojskowe. Muszą być suche, dobrze zakonserwowane i szczelnie zapakowane, aby były w stanie przetrwać wiele dni bez zepsucia się. Ostatnie, czego potrzebujemy w ekstremalnych warunkach, to zatrucie pokarmowe.
W zestawach survivalowych znajdują się zazwyczaj: suszone mięso, herbatniki, orzeszki, czekolada, konserwy. Nawet jeśli nie używamy naszego zestawu, warto co jakiś czas sprawdzać, czy nic się nie przeterminowało, aby w krytycznej sytuacji być gotowym.
Racje żywnościowe w gotowym zestawie survivalowym mogą wystarczyć na kilka dni, ale warto je oszczędzać na gorsze czasy. Kiedy możemy, zdobywajmy jedzenie z otoczenia.
Zestaw survivalowy a zdobywanie mięsa i ryb
Zestawy survivalowe często zawierają zestaw do łowienia ryb i narzędzia ułatwiające polowanie. Pamiętajmy jednak, żeby nie robić tego, jeśli nie występuje sytuacja zagrożenia zdrowia lub życia: może nas spotkać surowa kara za kłusownictwo.
Natomiast jeżeli nasze życie jest zagrożone, nie bójmy się polować czy poławiać ryb, a nawet kraść – w myśl przepisów o stanie wyższej konieczności, „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego” (art. 26 Kodeksu Karnego ).
Na wyjścia w góry przyda się także dobry GPS w góry.
Zestaw survivalowy a odzież
Dobra odzież survivalowa powinna być trwała i lekka. Survival to nie są warunki, gdy pakujemy do turystycznej torby czyste ubranko na każdy dzień – możliwe, że przez wiele dni nie będziemy mieli możliwości wyprania odzieży w pralce. Warto, aby zestaw survivalowy posiadał:
- Wojskowe spodnie chroniące przed zimnem, wilgocią, urazami i owadami
- Kurtkę typu softshell do ochrony przed wiatrem, zimnem, deszczem
- Dobrą i odporną bieliznę termoaktywną
- Zależnie od pory roku, ciepłą czapkę lub nakrycie głowy chroniące przed słońcem.
Zobacz też jaka lornetka w góry sprawdzi się najlepiej.
Zestaw survivalowy a zdrowie
Podczas survivalu mogą się zdarzyć różne rzeczy, w tym wypadki, nawet jeśli próbujemy swoich sił tylko rekreacyjnie. Warto mieć ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę, szczególnie jeśli przez dłuższy czas nie będziemy mieli dostępu do systemu ochrony zdrowia.
Zestaw survivalowy powinien zawierać:
- Jałowe gazy
- Bandaż elastyczny
- Chustę trójkątną
- Środek do odkażania ran (a najlepiej dwa: Octenisept i spirytus)
- Kilka igieł i nić (przydatne nie tylko do zszywania ran)
- Folię NRC
- Leki przeciwbólowe (najlepiej z ibuprofenem, który działa również przeciwzapalnie)
- Antybiotyk o szerokim spektrum (tylko w przypadku, gdy naprawdę nie mamy możliwości udać się do lekarza – antybiotyków nie stosujemy na własną rękę, jeśli nie musimy).
Musimy tu też wymienić rzecz, która – mamy nadzieję – nikomu z Was się nie przyda. W sytuacjach ekstremalnych warto mieć przy sobie nieśmiertelnik, który pozwoli wstępnie ustalić tożsamość osoby, która została znaleziona nieprzytomna lub martwa.
Powinien być zrobiony z trwałego materiału, odpornego na rozkład i warunki atmosferyczne, a poza imieniem i nazwiskiem warto wygrawerować na nim numer ICE (In Case of Emergency) i adres.
Inne rzeczy w zestawie survivalowym
Inne rzeczy, które mogą się przydać, to między innymi:
- Kompas i mapa okolicy
- Latarka czołowa i zapasowe baterie
- Hamak lub śpiwór, ewentualnie lekki, kompaktowy namiot
- Multitool
- Agrafki
- Sznur
- Drut
- Wodoodporny plecak outdoorowy
- Kilka worków foliowych
- Kilka prezerwatyw (nie do tego, o czym właśnie myślicie – prezerwatywa świetnie sprawdzi się do pozyskiwania wody lub jako szczelne wieczko)
- Gwizdek lub lusterko heliograficzne do wzywania pomocy
- Telefon (nie wszędzie jest zasięg) lub radio
Jaki zestaw survivalowy kupić?
Najlepszy zestaw survivalowy powinien być dopasowany do naszych potrzeb i umiejętności, a także pory roku oraz terenu, na który się wybieramy. Warto skompletować sobie tak zwaną puszkę przetrwania: najbardziej niezbędne do życia drobiazgi, wrzucone w małym opakowaniu do plecaka z resztą ekwipunku pozwolą się łatwo wyjąć i przenieść w razie sytuacji skrajnych.
Przy okazji zobacz jaki plecak górski 30l wybrać na wycieczkę w góry?
Pozostaje jeszcze pytanie, czy kompletować własny zestaw survivalowy, czy kupić jedną z gotowych opcji. Nie ma dobrej odpowiedzi. Gotowy zestaw survivalowy pozwoli zaoszczędzić czas i będzie zawierał rzeczy, o których sami byśmy nie pomyśleli. W przypadku opcji DIY można lepiej dopasować ekwipunek do swoich potrzeb.
Ile kosztuje dobry zestaw survivalowy?
Cena zestawu survivalowego
Ceny zestawów survivalowych są bardzo zróżnicowane, tak jak zróżnicowana jest ich zawartość. Najbardziej podstawowe puszki przetrwania to koszt rzędu 25 złotych, natomiast najdroższe i najbardziej zaawansowane zestawy kosztują 250 złotych.
Pamiętajmy, że taniej skompletujemy zestaw survivalowy samodzielnie, jednak będzie to kosztowało nieco wiedzy.
Gdzie kupić zestaw survivalowy?
Zestawy survivalowe nie są zbyt popularne. Znajdziemy je w najlepszych sklepach turystycznych, z militariami, a także online. Producenci zestawów survivalowych to na przykład BCB, Fosco, UST, Mil-Tec, Master Cutlery i inni.
Zestaw survivalowy – opinie
Kompletujecie zestaw survivalowy? A może już taki macie i tylko sprawdzacie, czy wszystko się zgadza? Dajcie znać w komentarzu, czy zapomnieliśmy o czymś ważnym. Czekamy na Wasze opinie o zestawach survivalowych!
Zestaw survivalowy / Ranking najlepszych
Na rynku znajdziemy wiele produktów tego typu, różniących się od siebie wyposażeniem czy opakowaniem. Aby pomóc Wam w dokonaniu właściwego wyboru, przygotowaliśmy ranking najlepszych zestawów survivalowych z uwzględnieniem najchętniej kupowanych produktów.