Apteczka w góry to jeden z tych elementów wyposażenia, którego mamy nadzieję nigdy nie użyć, ale zawsze powinniśmy mieć ją przy sobie. Dziś radzimy, jak przygotować apteczkę w góry i co powinna ona zawierać.
Ale zanim do tego przejdziemy…
Dlaczego warto wziąć apteczkę w góry?
Jeśli wydaje Ci się, że apteczka przydaje się na tyle rzadko, że można ją wypakować, a zaoszczędzone miejsce przeznaczyć na coś innego, to masz rację – wydaje Ci się. Góry są niebezpieczne i wie to każdy, kto miał z nimi do czynienia.
Oto, jakie sytuacje mogą Cię tam spotkać:
- Urazy mechaniczne (złamania, skręcenia, stłuczenia)
- Rany i skaleczenia
- Porażenie piorunem
- Przemarznięcie
- Ukąszenie przez węża, osę, szerszenia
- Ugryzienie przez dzikie zwierzę
- Odmrożenia
- Oparzenia słoneczne
- Choroba wysokościowa
A to nie wszystko. Ile sytuacji, tyle różnorakich zagrożeń. Na niektóre nic nie jesteśmy w stanie poradzić, tymczasem w innych pomoże nam dobra apteczka w góry, dzięki której nieprzyjemna sytuacja będzie tylko jedną z opowieści ze szlaku, a nie przyczyną tragedii.
Wiemy już, że warto zabrać apteczkę w góry, więc skupmy się na tym, jak ją przygotować.
Sprawdź też jaki multitool wybrać w góry?
Jak zapakować apteczkę w góry?
Opakowanie apteczki w góry wydaje się najmniej znaczącą kwestią, bo przecież najważniejsze jest wnętrze – ale tu też kilka kwestii trzeba wziąć pod uwagę.
Po pierwsze, opakowanie apteczki w góry powinno być wodoodporne, aby środki opatrunkowe i leki nie straciły swoich właściwości nawet w trudnych warunkach meteorologicznych.
Po drugie, dostęp do niego powinien być prosty i intuicyjny. W sytuacjach ekstremalnych możemy nie mieć czasu na walkę z zacinającym się suwakiem czy innym trudnym do pokonania zamknięciem.
Po trzecie, opakowanie powinno być widoczne. Możemy sobie wyobrazić sytuację, gdy to my będziemy potrzebować pomocy, a ktoś z naszych towarzyszy będzie zmuszony użyć naszego sprzętu. Szkoda wtedy czasu na grzebanie w plecaku i zaglądanie do kosmetyczki czy innych przyborników w poszukiwaniu zestawu ratującego życie.
Najlepiej, jeśli apteczka w góry znajduje się w czerwonym opakowaniu, oznaczonym odblaskowym krzyżem (+).
Opakowanie już mamy.
Co w nim umieścić?
Co włożyć do apteczki w góry? Podstawowe akcesoria
Do podstawowych akcesoriów, które powinny się znaleźć w apteczce w góry, należą:
- Rękawiczki nitrylowe (najlepiej kilka par),
- Nożyczki,
- Maseczka do resuscytacji,
- Folia NRC,
- Pęseta,
- Szyna do unieruchomienia kończyny,
- Chusta trójkątna.
Zobacz, co jeszcze włożyć do apteczki w góry.
Opatrunki w apteczce w góry
Rany i skaleczenia są jednymi z najczęstszych problemów, które pozwala pokonać apteczka w góry. Co powinno się w niej znaleźć?
- Zestaw plastrów z opatrunkiem
- Kilka sztuk jałowych gazików
- Plaster w rolce
- Bandaż zwykły i elastyczny
- Plastry do zamykania ran (działają jak tymczasowe szwy)
- Agrafki lub zapinki do bandaży
- Środki do dezynfekcji
Urazy mechaniczne to nie jedyny problem zdrowotny, z jakim możemy się spotkać w górach. Zobacz, co jeszcze może się przydać.
Sprawdź też czy przyda C się zestaw survivalowy w góry?
Leki w apteczce w góry
Nie powinniśmy podawać obcym ludziom medykamentów, jeśli nie wiemy, czy są na nie uczuleni. Możemy jednak zabezpieczyć samych siebie i spakować to, co mamy już pewne i przetestowane.
Jakie leki warto wziąć w góry?
Należą do nich między innymi:
- Wszystkie leki przyjmowane na stałe – w ilościach większych niż potrzebne na planowaną wycieczkę;
- Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – najlepiej z ibuprofenem, który dodatkowo działa przeciwzapalnie;
- Leki na biegunkę;
- Środki na stłuczenia i obrzęki (maści, zamrażacze);
- Leki przeciwalergiczne;
- Środki na oparzenia, w tym słoneczne;
- Coś na przeziębienie.
Czy do apteczki w góry pakować leki z ulotkami i w oryginalnych opakowaniach? Choć wydaje się to stratą miejsca i dodatkowym obciążeniem, to owszem. Kartonik czy ulotka nie ważą wiele, a nigdy nie wiemy, czy nie będziemy musieli czegoś sprawdzić na szlaku, gdzie niekoniecznie będziemy mieli naładowany telefon i dostęp do Internetu.
Apteczka w góry a choroba wysokościowa
Planując wyprawę w góry wysokie (powyżej 4000 m n.p.m.), powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia groźnej choroby wysokościowej. W tym zakresie warto skonsultować się zawczasu ze swoim lekarzem, który być może wręczy nam receptę na:
- Acetazolamid / Deksametazon – profilaktycznie przeciw chorobie górskiej,
- Nifedypina – w przypadku wystąpienia obrzęku mózgu,
- Diuramid – w razie obrzęku płuc.
Pamiętajmy, by nie zdobywać tych środków innymi drogami (odkupowanie od kogoś leków na receptę jest zabronione prawem) i w miarę możliwości przed zastosowaniem leku skonsultować się z lekarzem.
A dla tych, którzy nie chcą sami kompletować swojej apteczki w góry, rynek oferuje szeroką ofertę gotowych zestawów.
Jaką apteczkę w góry kupić?
Producenci apteczek w góry na podstawie wieloletnich doświadczeń przewidują możliwe zagrożenia i przygotowują gotowe zestawy. Czasem warto zdać się na nich, dokładając do opakowania tylko leki, bo tych raczej próżno szukać w seryjnej apteczce w góry.Najlepsza apteczka w góry
To, jaka apteczka w góry będzie najlepsza, w dużej mierze zależy od naszych potrzeb. Na rynku znajdziemy m.in. wersje:
- Mini
- Maxi
Jak nietrudno się domyślić, wersje mini apteczek w góry to małe zestawy, które zmieszczą się do każdego plecaka i nie zajmą dużo miejsca. Polecamy je na mniej wymagające wycieczki, w niskie góry, gdzie nie czyha na nas tyle zagrożeń i cały czas znajdujemy się w miarę możliwości w pobliżu ludzkich siedzib oraz w zakresie działania podstawowych służb ratunkowych.
Wersję maxi zabierzemy na wielodniowe lub trudne wyprawy, gdzie w sytuacji zagrożenia nawet przez kilka godzin będziemy zdani tylko na siebie.
Cena apteczki w góry
Dobra apteczka w góry kosztuje co najmniej 50-60 złotych, a ceny największych i najlepszych sięgają nawet kilkuset złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt leków, które musimy zakupić oddzielnie.
Nieco tańszym wyjściem jest skompletowanie apteczki w góry samodzielnie.
Do apteczki w góry przyda Ci się choćby mały plecak w góry.
Gdzie kupić apteczkę w góry?
Akcesoria do apteczki w góry skompletujemy w każdej aptece, natomiast gotowe zestawy znajdziemy w sklepach zajmujących się turystyką górską i outdoorem, a także online. Możemy się spotkać z kilkoma znanymi producentami: Deuter, Fjord Nansen, Relags, Ortovox i innymi.
Opinie o apteczkach w góry
Mamy nadzieję, że nigdy nie będziecie musieli użyć swojej apteczki w góry. Mimo to, jesteśmy ciekawi, jakie macie doświadczenia w tej kwestii. Podzielcie się z nami tym, co u Was się sprawdziło, a także ogólną opinią o apteczce w góry.
Apteczka w góry / Ranking najlepszych
Jeśli planujecie zakup gotowego zestawu i nie wiecie, jaki wybrać, to właśnie dla Was stworzyliśmy ranking najlepszych apteczek w góry na podstawie zainteresowań konsumentów.
Apteczka w góry B2B Partner