Transjura

Wyprawy w góry / Niezbędnik tych, którzy lubią w góry!

Góry w Grecji

Góry w Grecji zajmują ponad 80% powierzchni kraju, a ich średnia wysokość to od 1200 do 1900 m n.p.m. Najbardziej znanym masywem pozostaje oczywiście Olimp o wysokości 2917 m n.p.m., uważany dawniej za siedzibę mitycznych bogów. Chyba nie ma w Europie osoby, która by go nie znała, ale góry w Grecji to nie tylko on.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o górskich szlakach w tym pięknym kraju, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Góry w Grecji – budowa

Góry w Grecji zachwycają nie tylko pięknymi widokami, ale i zróżnicowaną budową geologiczną. Masywy na zachodzie kraju powstały z wapieni i piaskowców. Te na północnym wschodzie, w tym Olimp, pochodzą z orogenezy hercyńskiej i zbudowane są ze skał krystalicznych. Góry na greckich wyspach to z kolei zazwyczaj formacje wulkaniczne, głównie nieczynne, ale znajdziemy tu na przykład Kajmeni na wyspie Thira, który wciąż pozostaje czynny, a jego ostatni wybuch miał miejsce w 1951 roku.

Góry w Grecji
Góry w Grecji

Góry w Grecji a pogoda

Nic dziwnego, że Grecja kojarzy nam się ze słońcem i upałami, skoro zanotowano tu najwyższą w Europie temperaturę (+48 stopni). W kraju panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski z upalnymi latami i łagodnymi, ciepłymi zimami, ale w górach w Grecji nie jest już tak przyjemnie.

W greckich górach występują obfite opady śniegu, a temperatura zimą spada sporo poniżej zera. Dobrą wiadomością jest to, że nie występują zbyt obfite deszcze – dla przykładu, w górach Pindos rocznie spada średnio 400 mm wody.

Zobacz także góry w Słowenii.

Góry w Grecji – najbardziej znane masywy górskie

W zachodniej części kraju, przy granicy z Albanią, znajdują się pofałdowane góry, będące przedłużeniem Gór Dynarskich, złożonych z kilkunastu górskich masywów, z których najbardziej znanym i najwyższym jest Pindos. Tam znajduje się szczyt Smolikas o wysokości 2637 m n.p.m. Jednak najwyższe obszary górzyste leżą w części północno-wschodniej. To właśnie tam znajduje się słynny Olimp.

Peloponez także należy do terenów górzystych, a jego najwyższym szczytem jest Ilias, liczący 2404 m n.p.m. Na Krecie natomiast za najwyższy szczyt uznaje się Idi o wysokości 2456 m n.p.m.

Góry w Grecji – Olimp

Olimp w świadomości wielu osób funkcjonuje jako jeden odrębny szczyt, jednak nic bardziej mylnego. Jest to cała formacja gór, z których najwyższy szczyt wznosi się na 2918 m n.p.m. i przyjął wdzięczną nazwę Mitikas. Pozostałe góry Olimpu to na przykład Skolio (2911 m n.p.m.), Stefani (2909 m n.p.m.), Skala (2866 m n.p.m.) czy Touba (2785 m n.p.m.).

Przed wyprawą musimy się przygotować na to, że Olimp to nie cel wędrówek niedoświadczonych, wakacyjnych turystów. Teren może być niebezpieczny, ponieważ składa się w dużej części ze skał i ostrych grani. Surowe miejsce wymaga dobrego przygotowania, odpowiedniego obuwia, świetnej kondycji fizycznej, ale na szczęście umiejętności wspinaczkowe są zbędne.

Aby dostać się na dach Grecji, musimy wyruszyć z miejscowości Litochoro. Najbardziej wytrwali wędrowcy zdobędą szczyt w jeden dzień, natomiast tym mniej doświadczonym polecamy rozłożyć wycieczkę na dwa lub trzy dni. Na wysokości 2060 m n.p.m. znajdziemy schronisko Spilios Agapitos, w którym możemy przenocować i odpocząć.

Choć zdobycie korony, z której mityczny Zeus kierował większością ówczesnej Europy, nie należy do najłatwiejszych, to warto to zrobić, choćby dla pięknych zdjęć, zapierających dech w piersiach, surowych krajobrazów czy możliwości wpisania się do księgi zdobywców.

Góry na wyspie Kreta

Góry w Grecji znajdują się nie tylko na kontynentalnej części kraju, lecz także na wyspach. Między innymi Kreta oferuje nam wspaniałe wycieczki.

Masywy górskie, które wyróżniamy na Krecie, to:

  • Lefka Ori (Góry Białe) na zachodzie, ich nazwa pochodzi od wapienia, z którego są zbudowane. Za najwyższy ich szczyt uznaje się Pachnes (2452 m n.p.m.).
  • Góry Idajskie leżą w środkowej części wyspy, a najwyższy z nich jest Psiloritis (2456 m n.p.m.).
  • Góry Thriptis na wschodzie, są nieco niższe, z najwyższym szczytem o wysokości 1476 m n.p.m.

Zobacz także góry w Portugalii.

Góry Kryoneritis

Dla osób, które mają ochotę na mniej męczącą i niewymagającą wycieczkę, polecamy Góry Kryoneritis. Piękne i dzikie okolice możemy zwiedzić właściwie bez wysiadania z samochodu. Jedyne, na co musimy się przygotować, to strome i ostre serpentyny, które wymagają od kierowcy nieco umiejętności, szczególnie podczas mijania się z innym pojazdem na zakręcie.

Teren urzeka swoim niezwykłym ukształtowaniem i wszechpanującą pustką. Jedyne, czego możemy się tu spodziewać, to kilka wiosek i małych miasteczek, a poza tym po horyzont nie zobaczymy żywego ducha.

Meteory
Meteory

Meteory

Meteory nie są co prawda górami w Grecji, ale nie sposób o nich nie wspomnieć. Znajdują się między łańcuchami gór Pindos oraz Chasia i górami Koziaka i Antihasionu. Ich nazwa pochodzi od greckiego słowa metéoros – wzniesiony w górę, będący wysoko w powietrzu. Nic dziwnego, że przyjęto taką nomenklaturę, ponieważ masywy skał osiągających nawet 540 m n.p.m. wyglądają wręcz nierealistycznie. Niesamowite wrażenie tworzy widok dwudziestu czterech prawosławnych klasztorów – monastyrów, wybudowanych niemalże w ścianach skalnych, w bardzo niedostępnych miejscach.

Góry w Grecji – praktyczne informacje

Aby wyprawa w góry w Grecji była udana, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg ważnych informacji o tym kraju:

1. Dojazd.
Samolot jest szybkim i stosunkowo tanim środkiem komunikacji, który zaprowadzi nas do Grecji, jednak musimy wziąć pod uwagę, że na miejscu będzie trzeba wypożyczyć samochód,
Jeśli wybieramy się do Grecji własnym samochodem, musimy uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość. Pamiętajmy, że albo zwiedzimy tylko część kontynentalną kraju, albo będziemy musieli się poruszać promami, co generuje dodatkowe koszty i zabiera czas.
Autokar to wcale nie dużo tańszy, a jednocześnie męczący sposób. Podróż zajmuje około 40 godzin, a na miejscu musimy zadbać o własny środek transportu.

2. Zdrowie.
Przekraczając granicę Grecji, nie musimy mieć żadnych szczepień, ale dla własnego bezpieczeństwa warto zrobić chociaż podstawowe. Zadbajmy o dodatkowe, prywatne ubezpieczenie zdrowotne, szczególnie mając w zamiarze wędrówki po górach w Grecji, bo EKUZ wydawana przez polski NFZ nie pokrywa wszystkiego. Numer alarmowy, podobnie jak w Polsce, to 112.

3. Noclegi.
Do wyboru, tak jak w większości państw, mamy noclegi o różnym standardzie. Wybierając się w góry w Grecji, możemy nocować w hotelu, schronisku, motelu, apartamentach wakacyjnych, na kempingu.

Jeśli spędzacie udane wczasy w Grecji to koniecznie odwiedźcie lokalne góry w Grecji.

Góry w Grecji – opinie

Czy mieliście okazję zobaczyć na żywo góry w Grecji? Warto tam pojechać? A może wycieczka dopiero przed Wami? Czekamy na Wasze opinie o górach w Grecji w sekcji komentarzy!

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprzęt górski

Sprzęt górski
Akcesoria i sprzęt górski, który ułatwi górskie wycieczki z całą rodziną. Opinie i aktualne ceny w rankingu!

Plecaki górskie

  • Plecak w góry damski
  • Plecak górski 30l
  • Plecak w góry dla dziecka
  • Mały plecak w góry

Akcesoria górskie

  • Lornetka w góry
  • GPS w góry
  • Latarka czołowa dla dzieci
  • Stuptuty górskie
  • Nosidełko dla dziecka w góry
  • Zestaw survivalowy w góry
  • Multitool
  • Apteczka w góry
  • Kubek termiczny w góry

Góry na Świecie

  • Góry w Polsce
  • Góry w Albanii
  • Góry w Bułgarii
  • Góry w Chorwacji
  • Góry w Czarnogórze
  • Góry w Grecji
  • Góry w Portugalii
  • Góry w Słowenii

Organizacyjnie

  • O nas
  • Szczyty i góry na świecie
  • Akcesoria i sprzęt górski
Transjura ©2025 / Najlepszy sprzęt górski i akcesoria. Porównanie, ranking, cena i opinie!